چرا وبسایت در گوگل رتبه نمی‌گیرد

رسیدن به بالاترین رتبه در موتورهای جست‌وجو نظیر گوگل (سئو) می‌توانید به خوبی بازدید سایت شما را افزایش داده و هزینه‌ای که بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید را بازگرداند. ولی چه چیزی باعث می‌شود که پس از گذر مدتی طولانی، وبسایت شما هنوز رتبه‌ی مورد نظر را نداشته باشد؟

این سوال مهمی است که هر شرکتی در یک نقطه‌ی مشخص از خودش می‌پرسد، ولی متاسفانه پاسخ مشخصی برای آن وجود ندارد، بلکه ممکن است این مساله به چندین دلیل رخ داده باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که وب سایت شما نتواند به رتبه‌های بالا برسد، از همین رو اگر مدت زیادی مشغول به کارهای سئو (SEO) بوده‌اید ولی با این حال به نتیجه‌ی مطلوب نرسیده‌اید، بد نیست که مطالب زیر را مطالعه نمایید. در ادامه دلایلی که ممکن است باعث این مشکل در سایت شما شده باشد آورده شده‌اند.

چرا سایت ما در گوگل رتبه نمیگیرد - سئو سایت - رتبه نگرفتن سایت در گوگل - طراحی سایت

ممکن است زمان کافی به آن نداده باشید

برای دریافت نتایج سئو باید صبور باشید و نمی‌توانید مدت زمان مورد نیاز آن را کوتاه کنید. به عبارتی دیگر، سئو چیزی نیست که بتوانید یک شبه انجام دهید.

برای بهینه سازی سایت نیاز به انجام کارهای مشخصی دارید که این کارها نیاز باید به ترتیب مشخصی انجام شوند. یکی از کارهای مهم برای سئو، تولید محتوا است که نیاز به تحقیق، توسعه و پیاده‌سازی دارد.

پس از این که شما تغییرات خود را اعمال می‌کنید، گوگل نیز به زمان نیاز دارد تا بتواند متوجه تغییرات شما شود و پس از آن نیز باید منتظر بمانید تا موتور جست‌وجو مطمئن شود که شما واقعا در حال ایجاد ارزش‌های جدید برای وبسایت خود هستید.

به گفته‌ی گوگل، ایجاد این تغییرات و گرفتن نتیجه ممکن است بین 4 ماه تا یک سال طول بکشد. به عبارتی دیگر شما نمی‌توانید از زمان انجام این کار فرار کنید. این کار سخت است، ولی سئو سایت قطعا برای رسیدن به نتیجه نیاز به صبر دارد.

ممکن است کلمات کلیدی شما آن چیزی که شما فکر می‌کنید نباشند

برای مثال در هنگام استفاده از عبارت «SEO سایت» ممکن است به این مساله برخورد کنید. طبیعی است که این عبارت برای خیلی از شرکت ها مفید است، ولی با این حال گوگل در هنگام جست‌وجوی این کلمه، تصورش این است که شخصی که در حال جست‌وجو است، می‌خواهد راجع به سئو بیاموزد و به دنبال شرکتی که کار سئو انجام می‌دهد نیست. از همین رو در صفحه‌ی اول نتایج گوگل، بیشتر لینک‌ها مربوط به وبلاگ‌هایی هستند که راجع به سئو توضیح می‌دهند و کمتر پیش می‌آید که شرکتی را در آن‌جا مشاهده نمایید که کار سئو وب سایت انجام می‌دهد.

نکته‌ی این مثال این است که ممکن است شما بخواهید در کلمه‌ای رتبه‌ی خود را افزایش دهید و کار خوبی هم در سئو آن انجام دهید، ولی هیچگاه به نتیجه نرسید، چراکه معنی آن کلمه با چیزی که گوگل تصور می‌کند کاملا متفاوت است.

شاید وبسایت شما ظاهر خوبی داشته باشد، ولی زیبایی آن سطحی است

شاید هزینه‌ی زیادی برای طراحی وبسایت خود کرده باشید و همه چیز به نظرتان عالی بیاید. حتی شاید هر روز خودتان وبسایتتان را بررسی کنید و بیشتر و بیشتر از زیبایی آن لذت ببرید.

ولی با این حال چرا گوگل از آن لذتی نمی‌برد؟

دلیل این مساله می‌تواند این باشد که در هنگام طراحی سایت، تمام جنبه‌های سئو را در نظر نگرفته باشید. دلایل متفاوتی برای این مساله وجود دارد که برخی از آن‌ها را در زیر مطالعه می‌نمایید:

 • محتوای تکراری
 • محتوای کم
 • محتوای قدیمی و تغییر نکرده
 • مسیریابی سخت وبسایت
 • تمرکز چند جانبه بر روی کلمات کلیدی, یعنی برای مثال چند صفحه ممکن است برای یک کلمه رتبه دریافت کرده باشند.
 • ضعف در پایه‌ی وبسایت نظیر متاها، خاصیت alt عکس ها و ...
 • نداشتن وبلاگ یا راهی برای بروزرسانی محتوای وبسایت

درصد بیشتر کاربران وب به شما توجهی نکرده‌اند

لینک داشتن هنوز هم مهم است و احتمالا همیشه هم خواهد ماند. با این که راه‌های زیادی برای دریافت لینک وجود دارد، ولی همه‌ی آن‌ها ارزش امتحان کردن را ندارند. حتی ممکن است برخی از این لینک‌ها برای شما مضر باشند.

قطعا برای وبسایت خود نیاز به لینک‌های معتبر از منابع متفاوت خواهید داشت. درست است که لینک های follow بسیار مفید هستند، ولی این نکته را به یاد داشته باشید که لینک های no-follow هم ارزشمند هستند و میتوانید از آنها استفاده نمایید، برخی باید از وبسایت‌های خیلی معتبر باشند و برخی نیز از وبسایت‌های عادی لینک شده باشند. خرید لینک اصلا راه مناسبی نیست. بسیار مهم است که لینک‌های طبیعی برای افزایش رتبه‌ی سایت داشته باشید تا پرچم‌های قرمز گوگل را فعال نکنید.

البته لینک همیشه چیز خوبی نیست. برای مثال:

ممکن است بخش بدی از وب به شما توجه کرده باشد

برخی از افراد ممکن است اهداف شومی برای وبسایت شما داشته باشند. شاید حتی دلیلی خاصی هم برای این کار خود نداشته باشند. ممکن است فقط وبسایت شما را برای اینجکت کردن کدهای مخرب انتخاب کرده باشند یا شروع به دزدی و انتشار مطالب وبلاگ شما کرده باشند. حتی ممکن است از وبسایت‌های نامناسبی اقدام به ایجاد لینک به وبسایت شما کرده باشند.

گوگل معمولا به خوبی این نوع حملات را تشخیص می‌دهد، ولی با این حال بهتر است که همیشه حواستان به این نوع حملات باشد و نسبت به آن‌ها از خودتان دفاع کنید.

چرا سایت ما در گوگل رتبه نمیگیرد - سئو - طراحی سایت - دروپالی - بهینه سازی سایت برای گوگل

شاید گوگل شما را جریمه کرده باشد

جریمه‌های گوگل ممکن است سایت شما را به طور کامل از نتایج حذف کنند. اگر در گذشته رتبه‌ی خوبی داشته‌اید ولی یک دفعه افت شدیدی پیدا کرده‌اید یا حتی از نتایج حذف شده‌اید، ممکن است به این خاطر باشد که گوگل شما را جریمه کرده است.

تنها کاری که در چنین حالتی می‌توانید بکنید این است که از بخش «Google Manual Action Report» استفاده کرده و اقدام به رفع مشکلات خود کنید. اگر در این بخش گزارشی دریافت کرده باشید ممکن است به این خاطر باشد که شخصی به این نتیجه رسیده است که وبسایت شما دیگر بر اساس قوانین گوگل کار نمی‌کند.

به گفته‌ی گوگل، اینگونه گزارشات ممکن است به یکی از دلایل زیر به وجود آمده باشد:

 • سایتتان هک شده باشد - شاید کسی محتوای مخربی در وبسایت شما بارگذاری کرده باشد.
 • کاربران اسپم تولید کرده باشند - برای مثال نظرات اسپم در فروم‌ها یا وبلاگ‌ها می‌توانند چنین مشکلی ایجاد کنند.
 • استفاده از هاست‌های رایگان اسپم - ممکن است بخش بزرگی از وبسایت شما در جایی نگه‌داری شده باشد که پر از اسپم باشد.
 • نشانه‌گذاری‌های اسپم - برای مثال داشتن محتوایی که از دید کاربر مخفی باشد خارج از چارچوب‌های گوگل است.
 • داشتن لینک‌های غیر طبیعی به وبسایت - اگر لینک‌های خود را از راهکارهایی نظیر خرید یا به صورت زیرکانه ایجاد کرده باشید ممکن است جریمه شوید.
 • داشتن لینک‌های غیر طبیعی از وبسایت خودتان
 • داشتن محتوای کوچک با ارزش کم - صفحات شما باید ارزش واقعی برای کاربرانتان ایجاد کنند.
 • ریدایرکت کردن مخفیانه‌ی کاربران - برای مثال، نمایش صفحه‌ای دیگر به کاربر یا گوگل می‌تواند باعث جریمه‌ی شما شود.
 • اسپم خالص - این حالت شامل تمام موارد بالا می‌شود، ولی نتیجه‌ای بسیار بدتر از آن‌ها خواهد داشت.
 • تصاویر مخفی - استفاده از تصاویر برای دریافت کلیک‌های بیشتر
 • داشتن متن و کلمات کلیدی مخفی - این کار قدیمی بوده ولی هنوز هم از طرف گوگل جریمه می‌شود.

سئو به تنهایی کارساز نیست

سئو چیزی نیست که به تنهایی برای شما نتیجه داشته باشد. سئو همسایگانی دارد که باید در کنارش حضور داشته باشند، نظیر بازاریابی محتوا، شبکه‌های اجتماعی، PPC یا سایر محتوای آنلاین که در رتبه‌ی سایت شما تاثیر دارند.

عناصری نظیر داشتن ساعت در وبسایت، نمایش تعداد کلیک‌ها، نمایش اشاره‌های موجود در وب به وبسایت و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، همگی بر روی رتبه‌ی سایت شما تعصیر دارند.درست است که برخی از آن‌ها ممکن است به صورت غیر مستقیم تاثیر داشته باشند، ولی تمامی آن‌ها نقش مهمی را در افزایش رتبه ی وبسایت شما بازی می‌کنند.گوگل تنها به محتوایی که در وبسایت شما قرار دارد نگاه نمی‌کند و به دنبال علائم بیشتری برای رتبه‌بندی وبسایت شما می‌گردد.

البته چیزی که می می‌گوییم این نیست که پست گذاشتن در فیس‌بوک می‌تواند رتبه‌ی بهتری برای شما رقم بزند، ولی فعال بودن در جامعه‌های مجازی می‌تواند باعث شود افراد بیشتر از وبسایت شما بازدید کرده، بر روی لینک‌های شما کلیک نموده و به مطالعه‌ی محتوایتان بپردازند. این موارد هستند که باعث می‌شوند رتبه‌ی سایت شما افزایش پیدا کند.

رقیبتان بیشتر از شما فعالیت می‌کند

شما در خلاء سئو نمی‌کنید. بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو دیگر رازی نیست که فقط شما می‌دانید و رقیبتان اصلا از آن خبر نداشته باشد. سئو بخش مهمی از بازاریابی امروزی است و هر لینک یا پستی که شما از ایجاد آن صرف نظر می‌کنید، رقیبتان آن را انجام خواهد داد

رقبای شما در گوگل - چرا سایت در گوگل رتبه نمیگیرد - سئو - طراحی سایت - بهینه سازی سایت

در نتیجه اگر تصور کنید که نیازی به سئو ندارید یا فکر کنید که به اندازه‌ی کافی بر روی آن کار کرده‌اید، شخصی وجود دارد که دارد تمام تلاشش را می‌کند تا سئوی واقعی را به شما یاد دهد.

اگر کمی وارد سئو شده باشید، ممکن است کمی افزایش رتبه‌ی خود را مشاهده نمایید. با این حال نکته‌ی مهم این است که افرادی که عمیق تر وارد سئو می‌شوند، نتایج بهتری نیز خواهند دید.

به یاد داشته باشید که زمانی که شما شروع به سئو می‌کنید، این کار بر علیه گوگل نیست، بلکه بر علیه تمام رقبای شما است و همه‌ی شما در تلاشید تا خود را در محیطی کوچک بالا بکشید.

تغییرات کوچک نیز تاثیرات بزرگی دارند

ممکن است فکر کنید که برای رسیدن به رتبه‌های بالا، راه‌های زیادی وجود دارد و این تصور کاملا درست است. با این حال این تنها یکی از دلایلی است که باید همین حالا شروع به کار کنید. می‌توانید کار خود را با تغییرات کوچک شروع کنید. برای این کار حتی نیاز به کار با سئو کاران حرفه‌ای نخواهید داشت و می‌توانید استارت کار را خودتان بزنید.

اگر هنوز هم رتبه‌ای ندارید، شاید تنها لازم باشد که کمی زمان برای آن بگذارید، یا وارد راهی جدی‌تر در این راه شوید. در هر صورت باید وضیت فعلی خود را بررسی کنید، از بخش‌های کوچک شروع کرده و اقدام به ایجاد تغییرات کنید. از نتایج آن شگفت‌زده خواهید شد.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان دروپالی در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. بی صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

۰۹۹۱۹۵۸۲۰۲۸

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید و نظرات خود را بفرمایید.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

تگ‌های HTML مجاز نیستند.خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مقالات پیشنهادی