ریسک های مفید سئو و ریسک‌های مضر سئو

بسیاری از افراد ارزش سئو (SEO) را به خوبی متوجه نمی‌شوند و این مساله کاملا قابل درک است. اطلاعات صحیح و غلط زیادی در مورد بهینه سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو وجود دارد که می‌توانند تصمیم‌گیری در این زمینه را بسیار سخت‌تر کنند.

با این که ممکن است ماه‌ها زمان صرف کنید تا نتایج کارهای سئو را ببینید و این مساله باعث می‌شود بسیاری از شرکت‌ها آن را به صرفه ندانند، ولی استراتژی سئو می‌تواند یک پیشرفت خیلی عظیم برای کمپانی و سود آن به وجود بیاورد.

بسیاری از شرکت‌ها در مورد پیاده‌سازی مسائلی که با آن آشنا نیستند اضطراب زیادی دارند، ولی اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، هر تصمیم تجاری ریسک‌های زیادی به همراه دارد. از برخی از این ریسک‌ها می‌توان دوری کرد، ولی برخی از آن‌ها باعث رشد زیاد و فوری تجارت شما می‌شوند.

سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا سئو ارزش ریسک‌هایش را دارد و از کدام از ریسک‌های آن می‌توان دوری کرد. قبل از این که به اصل مطلب بپردازیم، باید به یک نکته توجه کنیم. بزرگترین ریسکی که یک شرکت می‌تواند در زمینه‌ی سئو بپذیرد این است که به طور کلی از سئو دوری کند.

ریسک‌‌هایی که باید در سئو پذیرفت

سئو سایت و بهینه سازی سایت - ترس از سئو - طراحی سایت شرکتی - طراحی سایت ارزان - سئو ارزان - سئو حرفه ای - طراحی وب سایت

1. ایجاد و آزمایش تغییرات کوچک و بزرگ

هدف کلی سئو (بهینه سازی سایت) افزایش ترافیک سایت است که در انتها منجر به افزایش بازدید سایت شما می‌شود. ولی زمانی که کسی بر روی سایت شما کلیک نکند، هیچ کدام این موارد اتفاق نمی‌افتد.

پس اگر رتبه‌ی سایت خود را افزایش دهید ولی هیچ کلیکی بر روی لینک شما نشود، چه سودی برایتان خواهد داشت؟

دلایل زیادی می‌تواند برای این مساله وجود داشته باشد و پیدا کردن این دلیل ممکن است کمی زمانگیر باشد. تنها راه پیدا کردن مشکل در چنین حالتی، آزمایش جز به جز است. باید عناصر مختلف نظیر توضیحات متا، تیترها، محتوا و سایر عناصر را به صورت تک به تک بررسی کرده و شرایط مختلف را بسنجید.

تا اینجای کار مساله‌ای نیست و همه موارد مشخص است، ولی پس کجای این قضیه ریسک دارد؟

احتمالا پیدا کردن بهترین ترکیب برای افزایش ترافیک و بازدید نیاز به آزمون و خطای زیادی دارد. در این مدت ممکن است ترکیب‌هایی را پیدا کنید که در نهایت نتیجه‌ی مناسبی ندارند یا حتی در انتها منجر به کاهش ترافیک سایتتان نیز می‌شوند.

البته این ریسک ارزشش را دارد، چراکه وقتی بهترین نتیجه را پیدا می‌کنید، قادر خواهید بود تا بر روی آن عنصر مهم، تمرکز کرده و ترافیک بیشتری را به سایت خود سوق داده و نتایج بهتری را دریافت کنید. و از سئو سایت بهتری برخوردار باشید.

2. تبادل بک لینک‌های با کیفیت

چرا یک شرکت باید به شرکتی دیگر لینک دهد و این ریسک را کند که کاربرش سایت او را رها کرده و به سایتی دیگر برود؟

بک لینک‌ها بخش‌های بسیار مهمی از سئو هستند و بیشتر شرکت‌ها نیز می‌خواهند تا جای ممکن بک لینک دریافت کنند. این بک لینک‌ها به افزایش رتبه و ایجاد اعتبار کمک می‌کنند.

با این حال SEO سایت تنها در مورد این نیست که بیشترین بک لینک را داشته باشید. گاهی اوقات شما باید کسی باشید که به دیگران لینک می‌دهید.

در نتیجه بله، این رسیک وجود دارد که برخی از بازدیدکنندگان خود را از دست داده و به سایتی دیگر بفرستید، ولی در همان حین به گوگل نشان می‌دهید که شما دارید از سایت‌ها قابل اعتماد استفاده کرده و به آن‌ها اشاره دارید.

فقط توجه داشته باشید که وبسایت‌هایی که با دانش خودشان لینک‌هایی با کیفیت کم به صفحات تبلیغاتی یا مخرب می‌دهند توسط گوگل جریمه خواهند شد. همچنین اگر از طرف سایت‌های ضعیف لینک‌های زیادی به شما زده شود نیز ممکن است از سمت گوگل جریمه شوید.

3. بهبود ساختار URL سایت

به طور ایده‌آل، URL صفحه‌ی اصلی سایت شما باید کوتاه بوده و تنها شامل نام شرکت شود، چیزی نظیر «www.drupaly.com». این نام خلاصه و مختصر بوده و به راحتی به یاد سپرده می‌شود.

ولی صفحات زیرشاخه باید کلمات کلیدی را هدف قرار داده و بر اساس محتوای صفحه ایجاد شده باشند. با این حال نباید بگذارید URL شما بیش از حد طولانی شود. اگر لینک شما طولانی شود و شامل کلمات زیادی باشد، موتور جست‌وجو آن را خلاصه کرده و از یک جا به بعد آن را به صورت [...] نمایش می‌دهد.

در نتیجه شاید بد نباشد که دستی به لینک‌های خود کشیده و ساختار کلی سایت را تغییر دهید.

ریسکی که در اینجا وجود دارد این است که این گونه تغییرات ممکن است رتبه شما را تغییر دهند. زمانی که شما URL قدیمی خود را تغییر می‌دهید و ترافیک آن را به جایی دیگر منتقل (Redirect) می‌کنید، ممکن است در رتبه و امتیاز خود کمی افت به وجود بیاورید.

با این حال اگر کار خود را درست انجام داده باشید، در نهایت به یک ساختار تمیز خواهید رسید که هم برای کاربران اینترنتی مناسب است و هم موتورهای جست‌وجو آن را به خوبی می‌پذیرند.

4. بازسازی وبسایت

هر از چند گاهی یک وبسایت نیاز به بروزرسانی و طراحی سایت مجدد دارد. طراحی مجدد یک وبسایت می‌تواند امری پر ریسک و پر هزینه و زمانگیر باشد.

با این حال با گذر زمان وبسایت شما نیاز به یک ظاهر جدید پیدا می‌کند. با این که شاید سایتتان برای موتورهای جست‌وجو به خوبی بهینه شده باشد، ولی از دید انسان‌ها کمی ناپسند و سخت به نظر بیاید. برای بروزرسانی ظاهر یک وبسایت دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد و شاید حتی نیاز به بازسازی کامل و طراحی وب سایت از ریشه پیدا کنید.

در چنین تغییراتی درست همانند تغییر URL باید ریسک از دست دادن رتبه‌ی خود را بپذیرید. همچین کاری حتی ممکن است به شرکت‌های رقیبی که به تازگی کار خود را آغاز کرده‌اند به رشدشان کمک کند.

البته معمولا گوگل متوجه می‌شود که هر وبسایت باید هر چند وقت یک بار این تغییرات را در خود به وجود بیاورد، در نتیجه معمولا پس از گذر کمی زمان رتبه‌ی شما در سر جای خود قرار خواهد گرفت، فقط باید صبور باشید. همچنین بیشتر مشتریان شما پس از مدت کوتاهی به تغییرات جدید عادت خواهند کرد. مهم‌تر از همه این است که بروزرسانی‌های جدید مشتریان جدیدی را نیز به همراه خواهد آورد.

5. خرید دامنه‌های منقضی شده یا در دسترس

برخی از صاحبان وبسایت‌ها به هر دلیلی دامنه‌های خود را تمدید نمی‌کنند و این مساله باعث می‌شود که دامنه‌ی آن‌ها برای سایر افراد در دسترس قرار بگیرد و بتوانید آن‌ها را بخرید.

خرید دامنه‌های قدیمی و ریدایرکت کردن آن‌ها به وبسایت خودتان می‌تواند یک راه سریع و ساده برای افزایش تعداد بک لینک‌ها با ارزش شما باشد و به افزایش رتبه‌ی شما کمک کند.

البته این روش ریسک‌های زیادی را با خود به همراه دارد، در نتیجه شاید بهتر باشد قبل از اقدام به این کار از آن مطمئن باشید.

برای مثال، دامنه‌ی مورد نظر باید به تجارت شما مربوط باشد. همچنین باید مربوط به یک تجارت قانونی و حرفه‌ای باشد، چراکه این دامنه هنوز هم ترافیک خود را دریافت می‌کند و آن بازدید کنندگان به وبسایت شما دایرکت خواهند شد. مسلما کسی دوست ندارد که به وبسایتی برسد که هیچ ربطی به چیزی که دنبالش بوده است نداشته باشد.

همچنین ممکن است دامنه‌های منقضی شده شامل محتوا و لینک‌ها تبلیغاتی باشند که آن‌ها نیز به وبسایت شما دایکرت خواهند شد و ممکن است باعث کاهش رتبه‌ی وبسایت شما و جریمه‌ی سایت توسط گوگل شود.

با این حال این روش ارزان بوده و می‌توانید ترافیک خوبی را به سمت وبسایت شما منتقل کند و سئو وب سایت شما را بالا ببرد.

 

ریسک‌هایی که باید در سئو از آن‌ها دوری کرد (اشتباهات سئو)

حالا که می‌دانید چه ریسک‌هایی در سئو ارزش پذیرفتن را دارند، می‌خواهیم شما را با ریسک‌هایی آشنا کنیم که بیشتر به تجارت شما آسیب می‌رسانند تا این که به شما کمک کنند.

سئو سایت و بهینه سازی سایت - ترس از سئو - طراحی سایت شرکتی - طراحی سایت ارزان - سئو ارزان - سئو حرفه ای - طراحی وب سایت

1.  صفحات Doorway ضعیف (یا کلا تمام صفحات Doorway)

صفحات Doorway صفحاتی هستند که برای افزایش امتیاز کلماتی خاص طراحی شده و کاربر را به صفحه‌ای دیگر دایرکت می‌کنند. ساخت این نوع صفحات بسیار ساده است و می‌توانید با آن‌ها کلمات کلیدی مشخصی را هدف قرار دهید. سئو کاران قابل اعتماد از صفحات Doorway دوری می‌کنند، چراکه گوگل آن‌ها نمی‌پسندد و سایت‌هایی که از آن‌ها استفاده کنند را به شدت جریمه می‌کند.

نظر گوگل در مورد این صفحات دلیل کافی برای دوری از آن‌ها است. تنها گوگل در زمانی با صفحات Doorway مشکل ندارد که این صفحات محتوای با ارزش و واضحی را به بازدید کننده ارائه دهد. به عبارتی دیگر، تنها زمانی این صفحه‌ها مجاز هستند که درست همانند یک صفحه‌ی معمولی عمل کنند.

هیچ دلیلی برای پیاده‌سازی این صفحات وجود ندارد و بهتر است کاملا از آن‌ها دوری کنید.

2. اجازه ندادن به بک لینک‌ها خنثی

طبیعی است که شما به دنبال بک لینک های  مفید هستید و می‌خواهید از بک لینک‌های بد دوری کنید. ولی بک لینک‌های خنثی که ضرری به شما نمی‌زنند ولی کمکی هم نمی‌کنند چطور؟ شاید بک لینک‌های خنثی کمکی که انتظار دارید را به سایت شما نکنند، ولی باعث به دردسر افتادن شما در جریمه‌های گوگل نیز نخواهند شد.

گوگل در آپدیت پنگوئن خود برخی از جریمه‌های بک لینک‌های بد را برداشت، چراکه خود گوگل به این نتیجه رسید که وبسایت‌ها، کنترل کاملی بر روی وبسایت‌هایی که به آن‌ها لینک می‌دهند ندارد. در نتیجه جریمه شدن توسط گوگل برای وبسایت‌هایی با بک لینک‌های مخرب، خیلی کمتر اتفاق می‌افتد.

تنها راهی که می‌توانید بفهمید بک لینک های سایت شما بد، تبلیغی یا بی کیفیت هستند یا خیر این است که ببینید آیا گوگل به صورت دستی خودش در مورد سایت شما دست به کار شده است یا خیر.

اگر گوگل در مقابل سایت شما هیچ کار خاصی انجام نداده باشد یعنی که بک لینک‌های شما امن هستند، هر چند که ممکن است بک لینک‌های با کیفیتی هم نباشند.

شما قادر هستید که به برخی از لینک‌هایی که به سایت شما داده شده را اجازه‌ی دسترسی ندهید، ولی باید در هنگام انجام این کار بسیار مراقب باشید. اگر بخواهید تمامی لینک‌های خنثی خود را غیر فعال کنید، ممکن است سایت‌هایی که می‌توانستند رتبه‌ی شما را افزایش دهند را نیز در بین آن‌ها ببندید.

3. حذف یا تغییر محتوا یا صفحات

شاید حذف صفحه‌ی یک محصولی که دیگر آن را ارائه نمی‌دهید به نظر مساله‌ی مهمی نیاید، ولی زمانی که شما آن صفحه را حذف می‌کنید، تمام کلمات کلیدی آن که باعث بالا ماندن رتبه‌ی سایت (سئو سایت) شما می‌شدند نیز از بین خواهند رفت. همین اتفاق برای URL صفحه که آن هم شامل کلمات کلیدی می‌شود نیز می‌افتد.

به جای این که ریسک از دست دادن رتبه‌ی خود را بپذیرید،  سعی کنید حتی در صورت عدم ارائه‌ی یک خدمت، صفحه‌ی مربوط به آن را نگه دارید و به جای حذف آن تنها یک پیغام به بازدید کننده‌ی خود نمایش دهید و او را به صفحه‌ای دیگر با محصول یا خدمتی مشابه منتقل کنید.

اگر دو صفحه را می‌خواهید با یک دیگر الحاق کنید، حتما به یاد داشته باشید که URL قدیمی را نیز به صفحه‌ی جدید منتقل نمایید تا ترافیک آن از دست نرود.

4. استفاده از کلمات کلیدی دقیق درمتن لینک

ممکن است استفاده از کلمات کلیدی در متن لینک به نظر منطقی بیاید، چراکه می‌خواهید سایت شما برای آن کلمه یا عبارت رده‌بندی شود.

سئو کاران قدیمی نیز همچین عقیده‌ای داشتند و به همین شکل کار می‌کردند. متاسفانه این روش توسط سئو کاران کلاه سیاه مورد سوء استفاده قرار گرفت. آن‌ها از کلمات کلیدی دقیق در متن لینک‌های خود در جاهای بسیار زیادی استفاده کردند تا به سایت خود لینک دهند و همچنین این لینک‌ها از سایت‌های معتبری نیز نبودند.

از آن زمان گوگل به شدت این روش را مورد سرزنش قرار داده و سایت‌هایی که از بیش از حد از این روش استفاده می‌کنند را جریمه می‌کند. این ریسک ارزشش را ندارد. به دنبال راه‌های طبیعی‌تری برای لینک دادن به وبسایت خود باشید و بک لینک‌های بهتری نیز ایجاد کنید.

5. ایجاد تغییرات کوچک و بیش از حد سئو

معمولا بروزرسانی سایت ایده‌ی خوبی است. اتفاقا گوگل نیز از محتوای بروزرسانی شده و تازه استقبال می‌کند. ولی تغییرات مرتب محتوا، ظاهر و حس وبسایت اگر برای اهداف سئو باشد، توجه بازدید کنندگان و گوگل را به خود جلب می‌کند.

ایجاد تغییرات زیاد در وبسایت و انجام مکرر این کار باعث بالا رفتن پرچم‌های قرمز گوگل شده و باعث می‌شود علاوه بر شناسایی سایت شما به عنوان مشکوک، آن را جریمه نیز کند.

در گذر زمان بازدید کنندگان شما نیز متوجه این تغییرات می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد حتی کاربران شما هم در پیدا کردن محتوای خود به مشکل خواهند خورد. حتی ممکن است برخی از کاربران نیز سایت شما را به عنوان مشکوک شناسایی کنند.

توازن بین ریسک و پاداش را حفظ کنید

سئو سایت برای موفقیت هر تجارتی ضروری است. ریسک‌های زیادی در سئو وجود دارد که برخی ارزشش را دارند و نتایج خوبی را برای شما به ارمغان می‌آورند، ولی برخی دیگر ممکن است به مارکتینگ اینترنتی سایت شما آسیب برسانند و باعث کاهش کیفیت حضور شما در دنیای آنلاین شوند.

با این که سئو بسیار پر ریسک است، ولی حتی پر ریسک‌تر از آن برای هر تجارت این است که به طور کامل از آن دوری کنند!

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان دروپالی در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. بی صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

۰۹۹۱۹۵۸۲۰۲۸

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید و نظرات خود را بفرمایید.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

تگ‌های HTML مجاز نیستند.خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مقالات پیشنهادی